Restauratie Vlietermonument bijna voltooid

De restauratie van het, door de bekende architect Dudok ontworpen, Vlietermonument op de Afsluitdijk is bijna voltooid. Daarbij is, onder andere, gewerkt aan het herstel van het beton, het in ere herstellen van de oorspronkelijke betegeling en het installeren van een nieuw koperen dak. Er resteren alleen nog werkzaamheden waarbij de aansluiting op de uitbreiding moet worden aangepakt. Hiermee gaat het project de volgende fase in, waarbij de focus ligt op de uitbreiding van het Vlietermonument.
Uitbreiding krijgt eenvoudiger vorm
De volgende fase zou aanvankelijk een zichtbare uitbreiding worden aan beide zijden van het monument. Deze uitbreiding, met ruimte voor een restaurant en expositieruimte, blijkt door sterk opgelopen kosten niet meer haalbaar. Daarom is besloten af te zien van de grote, ‘zichtbare’ uitbreiding op de Afsluitdijk. Deze heroverweging kon nog worden gemaakt omdat nog niet met de bouw van de uitbreiding, buiten het monument, was begonnen. De uitbreiding vindt nu in een beperktere vorm plaats aan de achterkant van het Vlietermonument in de Afsluitdijk zelf. Hiermee wordt een eenvoudiger alternatief gerealiseerd en wordt de kostenoverschrijding van de uitbouw beperkt.
Monumentale toren blijft de blikvanger
Doordat de uitbreiding in de dijk (inpandig) wordt gerealiseerd, blijft de monumentale toren de blikvanger op deze historische locatie. In het Vlietermonument zelf wordt de nieuwe horecaruimte verdubbeld in grootte en er komen meer dan twee keer zoveel toiletten ten opzichte van de oude lunchroom. Straks is er ook een installatie die water uit het IJsselmeer zuivert, zodat bezoekers in het Vlietermonument van lokaal drinkwater kunnen genieten.
Werkzaamheden buitenruimte
De twee aanlegsteigers ter hoogte van het Vlietermonument verkeren in zeer slechte staat en worden om die reden nu ook gerenoveerd. Met deze aanvulling wordt nu de gehele buitenruimte rond het monument opnieuw ingericht. Dit omvat, onder andere, de parkeerplaatsen (voor personenauto’s en bussen), een bushalte, de voetgangersbrug en een terras aan het water.
Verwachte openstelling in 2027
Vanwege alle wijzigingen moet er een nieuw vergunningenproces worden doorlopen. De voorbereidingen daarvoor worden in de komende periode getroffen. Naar verwachting is het geheel, Vlietermonument en buitenruimte, in 2027 gereed voor openstelling. De verzorgingsplaats bij het Vlietermonument, aan de zuidkant van de A7, is en blijft gesloten voor publiek tot het einde van de werkzaamheden.
Het Vlietermonument is eigendom van Rijkswaterstaat. De restauratie en uitbreiding ervan zijn een gezamenlijk initiatief van Rijkswaterstaat, de gemeenten Hollands Kroon en Súdwest-Fryslân, de provincies Noord-Holland en Fryslân en het Waddenfonds. Paul de Ruiter Architects is het betrokken architectenbureau.