College wil OZB compensatie voor maatschappelijke organisaties

19 januari 2026, 11.25
Geld met huis

Het college stelt de gemeenteraad voor om verenigingen en stichtingen tegemoet te komen in hogere ozb kosten. De compensatieregeling wordt op 29 januari 2026 in de gemeenteraad besproken.

Afspraak uit de kadernota

Tijdens de behandeling van de kadernota 2025 is afgesproken dat de gemeente zou kijken hoe maatschappelijke organisaties gecompenseerd kunnen worden voor de verhoging van de OZB. Die afspraak is nu uitgewerkt in een concrete regeling, die door de gemeenteraad moet worden vastgesteld.

Voor wie is de regeling bedoeld?

De regeling is bedoeld voor maatschappelijke organisaties zonder winstoogmerk, zoals:

  • Verenigingen en stichtingen die buurt-, wijk- of dorpsaccommodaties beheren;
  • Amateur sportverenigingen;
  • Stichtingen die maatschappelijke accommodaties beheren.

Aanvragen regeling

Deze organisaties kunnen straks bij de gemeente een aanvraag indienen om van 2026 tot 2030 (een deel van) de betaalde OZB gecompenseerd te krijgen. Een aanvraag moet vóór 31 december van het voorafgaande jaar worden ingediend. Voor compensatie in 2026 geldt dat de aanvraag vóór 1 mei 2026 binnen moet zijn.

Als de gemeenteraad instemt, gaat de regeling met terugwerkende kracht in per 1 januari 2026 en loopt deze door tot en met 2030. De compensatie kan jaarlijks worden aangevraagd.

Hoe verder?

De gemeenteraad bespreekt het voorstel op 29 januari 2026. Na het raadsbesluit informeren we de betrokken verenigingen en stichtingen rechtstreeks. Ook wordt de regeling gepubliceerd op onze website en via overheid.nl.